Roman Rybarski
Dzieciństwo i młodość
I wojna światowa i okres międzywojenny
Podczas I wojny światowej Roman Rybarski otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego skarbowości i dzięki interwencji Uniwersytetu Jagiellońskiego został zwolniony ze służby wojskowej.
Po odzyskaniu niepodległości zostaje zaproszony do udziału w pracach Komitetu Narodowego Polskiego, co świadczy, iż traktowano go jako poważnego znawcę spraw gospodarczych. Działał w trzech głównych instytucjach eksperckich. Swoją najpoważniejszą funkcję odgrywał w sekcji ekonomicznej pod kierunkiem W. Grabskiego. Do tego pracował w Sekretariacie Generalnym oraz piątej komisji w Stałej Naradzie przy delegacji na Konferencję Pokojową. Wraca do kraju w 1919 roku, po czym zostaje aktywnym członkiem Związku Ludowo-Narodowego. Sprawował funkcję wiceministra (podsekretarza stanu) byłej dzielnicy pruskiej (od 16 października 1919 r. do 20 lutego 1920 r.), a następnie po półrocznym okresie pełnienia obowiązków dodatkowo w Ministerstwie Skarbu. Na prośbę W. Grabskiego przygotowywał statut Banku Polskiego.
Swoją karierę parlamentarną rozpoczął w marcu 1928 roku, gdy został posłem na sejm. Gdy Stronnictwo Narodowe w roku 1935 zbojkotowało wybory. Rybarski odsunął się od życia publicznego i skupił głównie na pracy naukowej, ponieważ sprzeciwiał się polityce absentyzmu.
II wojna światowa
Po kampanii wrześniowej uczestniczył w tworzeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego jako dyrektor departamentu skarbu. Dnia 17 maja 1941 roku został aresztowany przez Gestapo, a następnie wysłany
do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarł. Bezpośrednią przyczyną zatrzymania była najprawdopodobniej jego antyniemieckość, której niejednokrotnie dawał wyraz z trybuny sejmowej i publicystyce. Istnieją różne wersje co do okoliczności i przyczyn śmierci profesora. Najczęściej jednak wskazuje się, iż był to marzec 1942 r.
LINK DO KSIĄŻKI: [kliknij w obrazek]
Społeczne poglądy Romana Rybarskiego
Naród, zgodnie z myślą Rybarskiego, jest zbiorowością jednostek złączonych przez wspólny interes materialny. Nie można pojmować narodu jako sumy klas (przedsiębiorcy + kupcy + robotnicy + rolnicy), ze względu na tradycję, którą nie da sprowadzić się do czysto klasowych pierwiastków. Podkreślał, że ustroju narodowe muszą się różnić, ze względu na indywidualność każdego narodu.
Był orędownikiem parlamentaryzmu. Sprzeciwiał się rządom sanacji. Walka stronnictw jest czymś normalnym w systemie parlamentarnym tak długo, jak nie powoduje zbyt głębokich wstrząśnień społecznych. Najgorsza dla narodu jest apatia i obojętność wobec tego, co dzieje się w państwie.
Nowoczesny ustrój parlamentarny wykształca się w krajach względnie jednolitych pod względem narodowym. Władza w nich przypada ogółowi mieszkańców. Rybarski popierał zasadę narodowości, która głosi, że każdy naród ma prawo mieć własne państwo.
Gospodarcze poglądy Romana Rybarskiego
- Był zwolennikiem własności prywatnej. Uznaje się go za prekursora badań socjo-psychologicznych w ekonomii.
- Krytykował rozpowszechniony w teorii ekonomii pogląd, że kapitalizm przyczynia się do powiększania sfery ubóstwa i nędzy w społeczeństwach europejskich.
- Twierdził, że rozwój gospodarki kapitalistycznej wpływa na podnoszenie poziomu produkcji i jej jakości, a przez to zwiększa się zarówno poziom bogactwa kapitalistów, jak i robotników zatrudnionych w przemyśle.
- Według Rybarskiego wśród motywów skłaniających człowieka do podejmowania aktywności gospodarczej, duże znaczenie mają nie tylko czynniki racjonalne, ale także emocje ludzkie oraz szeroko pojmowana tradycja narodowa, obyczaje, religia, rasa.
- Był zdecydowanym zwolennikiem umiarkowanego liberalizmu ekonomicznego.
- Zdaniem Rybarskiego najważniejszym hamulcem rozwoju średniej i drobnej wytwórczości były różnorodne ciężary publiczne, zarówno ze względu na swoją wielkość, jaki i sposób w jaki się je nakłada i ściąga.Uważał, że każdy naród cechuje się określonym charakterem i własną, odrębną od innych psychiką społeczno-gospodarczą.
- Uznawał za niezbędne: stałość prawa gospodarczego, wdrożenie niskich podatków, obronę nienaruszalności własności prywatnej.
- Uznawał trzy formy wspierania gospodarki przez państwo. Były to uwzględnienie interesów prywatnych z interesem publicznym, tworzenie ogólnych warunków rozwoju gospodarczego, popieranie korzystnych dla ogółu inicjatyw prywatnych oraz uzupełnienie działalności gospodarczej prywatnej.
Dorobek naukowy Rybarskiego
- Gospodarka miasta Biecza w XVI i na początku XVII wieku w: Ekonomista (kwartalnik) z. 3/1909 s. 57–98 (cz.1), z. 1/1910 s. 51–109 (cz.2) Warszawa 1909–1910
- Sprawa włościańska na Sejmie 1831 roku 1910
- Nauka o podmiocie gospodarstwa społecznego, Kraków 1912
- Wartość wymienna jako miara bogactwa, 1914
- Bojkoty ekonomiczne w krajach obcych, Kraków 1916
- Prawno-skarbowe podstawy ustroju państw związkowych, unii i autonomii państwowych, Warszawa 1916
- Idea gospodarstwa narodowego, 1919
- Marka polska a złoty polski 1922
- Wartość, kapitał i dochód, Warszawa 1922
- Ciężar podatków w Polsce, 1923
- System ekonomji politycznej, T. 1 Rozwój życia gospodarczego i idei gospodarczych, Warszawa 1924
- System ekonomji politycznej, T. 2 Teorja gospodarstwa społecznego, Warszawa 1930
- System ekonomii politycznej, T. 3 Psychologia społeczno gospodarcza, Warszawa 1939
- Naród, jednostka, klasa, 1926
- Polityka i gospodarstwo, Warszawa 1927 (wydane jako Zeszyt II „Wskazań programowych” Obozu Wielkiej Polski)
- Handel i polityka handlowa Polski w XVI stuleciu t. 1, Poznań 1928
- Handel i polityka handlowa Polski w XVI stuleciu t. 2, Poznań 1929
- Wielickie żupy solne w latach 1497–1594 1932
- Przyszłość gospodarcza świata, Warszawa 1932
- Gospodarstwo Księstwa Oświęcimskiego w XVI wieku w: Rozprawy Akademii Umiejętności. Wydział Historyczno-Filozoficzny. Serya II. 1932. Tom 43. Nr. 1–5
- Przyszłość gospodarcza Polski, 1933
- Podstawy narodowego programu gospodarczego, Warszawa 1934
- Nauka skarbowości, Warszawa 1935
- Siła i prawo, 1936
- Kredyt i lichwa w ekonomji samborskiej w XVIII wieku, Lwów 1936
- Skarbowość Polski w dobie rozbiorów, Kraków 1937
- Program gospodarczy, Warszawa 1937
- Idee przewodnie gospodarstwa Polski, Warszawa 1939
- Skarb i pieniądz za Jana Kazimierza, Michała Korybuta i Jana III, 1939